Vydáno dne
v kategorii Chemie;
Autor: Sydnney; Počet přečtení: 67
Názvosloví kyselin 1 pojednávalo o jednosytných a dvojsytných kyslíkatých kyselin a tento článek je jejím pokračováním.
Některé prvky jsou schopny tvořit pro určité oxidační číslo více kyselin - jejich molekuly se poté budou lišit počtem atomů vodíku a počtem atomů kyslíku. Abychom byli schopni v takovém případě poznat kolik molekula obsahuje atomů vodíku a kyslíku je nutné tuto skutečnost uvést v názvu. Respektive počet atomů kyslíku se poté snadno dopočítá, ale do názvu je nutné uvádět počet atomů vodíku. Počet atomů vodíku se uvede číslovkovou předponou viz tabulka a doplní slovem hydrogen (z latinského hydrogenium = vodík).
Číslovková předpona používaná v chemii
Číslo
mono
1
di
2
tri
3
tetra
4
penta
5
hexa
6
hepta
7
okta
8
nona
9
deka
10
Prvkem, který pro jedno oxid.č. - v tomto případě ox.č.VII tvoří více kyselin lišícím se počtem vodíků a kyslíku je jód.
`\ce{H^{I}I^{VII}O4^{-II}}` kyselina hydrogenjodistá
Nestačí v tomto případě napsat pouze, že se jedná o kyselinu jodistou? Jako kyselina jodistá se v chemii chápe právě kyselina pentahydrogenjodistá-tedy hydratovaná forma této kyseliny `\ce{H^{I}I^{VII}O4^{-II}}. Proto pokud víme, že jsou od jednoho ox.čísla prvku známé kyseliny lišící se počtem vodíku a kyslíku, tak uvedeme počet vodíků.
`\ce{H3^{I}I^{VII}O5^{-II}}` kyselina trihydrogenjodistá Postup tvorby názvu je stejný jako byl uvedený v článku "Názvosloví kyselin". Pro připomenutí: Spočítám záporná ox.č.5*(-2)=-10. Molekula je elektroneutrální, proto vím, že musím dopočítat všechna kladná ox.č. na číslo +10. Počítám: 3(atomy vodíku)*1(ox.č.vodíku)=3 a tím pádem mi zbývá ox.č. 7 na atom jodu => koncovka -istá. A nesmím zapomenout do názvu uvést, že tato molekula obsahuje 3 atomy vodíku. => kyselina trihydrogenjodistá
`\ce{H5^{I}I^{VII}O6^{-II}}` kyselina pentahydrogenjodistá
Opět podrobněji, jak jsme došli k názvu této kyseliny => počítám záporná ox.č. 6*(-2)=-12. Molekula je elektroneutrální, proto vím, že součet kladných ox.č. bude +12. Počítám: 5(atomy vodíku)*1(ox.č.vodíku)=5 a tedy vím, že 12-5=7 a toto číslo patří ox.č. jodu => koncovka -istá. A opět nezapomenu uvést počet vodíků v molekule => kyselina pentahydrogenjodistá.
Test
Určete asymptotu bez směrnice funkce
Hlavolam
Tři přátelé si společně uvaří večeři. Každý z nich jí polovinu toho, co by snědl sám, když vaří společně. Jaká je jejich celková spotřeba jídla, když by každý sám snědl 1 kg jídla?