Články » Chemie

Thiokyseliny

Vydáno dne v kategorii Chemie; Autor: ; Počet přečtení: 40 247


V molekule kyseliny lze nahradit jeden nebo více atomů kyslíku atomy síry.

V názvu kyseliny tuto náhradu vyjádříme předponou thio-, popř.dithio-(2síry),trithio-(3síry). Obdobně mohou být atomy kyslíku nahrazeny tellurem, selenem. Poté tedy předpona seleno-, telluro-.

Příklad: Vytvořte vzorec kyseliny thiosírové.
  1. Nejprve si vytvoříme kyselinu sírovou (popsáno v článku kyslíkaté kyseliny), tedy H2SO4
  2. A nyní nahradíme atom kyslíku za atom síry. 4kyslíky - 1kyslík = 3kyslíky, 1síra + 1síra = 2síry H2S2O3
Příklad: Pojmenujte kyselinu H3AsS4
  1. Ze vzorce vidíme, že se jedná o thiokyselinu. Pro jednodušší zjištění názvu kyseliny si nahradíme síru za kyslík, v našem případě 4 síry za 4 kyslíky. Vznikne nám tedy H3AsO4.
  2. H3AsO4, kyslík v kyselině má ox.č. -II, vodík má ox.č. +I, ox.číslo As dopočítáme = 4*2=8, 8-3=5(podrobněji popsáno v článku kyslíkaté kyseliny), V = koncovka -ičná/ečná, pro náš arsen tedy arseničná. Celý název H3AsO4 kyselina trihydrogenarseničná.
  3. My máme ale pojmenovat H3AsS4, v názvu kyseliny nesmíme zapomenout, že tam máme 4 síry = tetrathio. Proto název: kyselina trihydrogentetrathioarseničná.
Pojmenujte kyselinu H3PO2S2


Pojmenujte kyselinu H2MoO2S2


Pojmenujte kyselinu H2CS3


Napište vzorec kys. dithiouhličité:


Napište vzorec kys. thiosiřičité



Tento clanek pro vas napsal Jakub Vojacek!

Test

Najděte definiční obor funkce


Hlavolam

Vězeň odsouzený k smrti dostal za vzorné chování (asi hodně chytal myši) na výběr. Bude-li jeho záverečná řeč před popravou pravdivá, bude katem sťat. Bude-li to však lež, bude potupně utopen. Vězeň byl, ale takový fiškus, že se svou závěrečnou řečí osvobodil úplně. Co řekl, že nebylo možné ho ani utopit, ani ho připravit o hlavu?